Realizácia fotovoltiky na dome

Rozhodujete sa, či si dať vybudovať malú elektráreň u vás doma?

Tak vôbec neváhajte. V dnešnej dobe sa už často stretávame s aktuálnou témou fotovoltika. Určite sa aj vy zamýšľate, či si ju dať zrealizovať. Je to úplne jednoduché. V prvej fáze je dôležité nás osloviť. Dohodneme si termín obhliadky. Predmetom obhliadky je posúdenie reálnych možností kam namontovať fotovoltické panely. Koľko panelov a na ktorú svetovú stranu nám predurčuje tvar a orientácia strechy domu. Ideálna strecha je rovná. Na nej vieme fotovoltické panely nasmerovať kam potrebujeme. Ak ide o šikmú strechu, montáž panelov je vhodná na všetky svetové strany okrem severnej. Ak máte viacej možností, tak sa montujú na svetovú stranu, ktorá je práve pre vás najvýhodnejšia s ohľadom na fungovanie v domácnosti.

Denný režim

Doporučujeme nastaviť fotovoltický systém tak, aby ste využili čo najviac elektrickú energiu vyrobenú vašou domácou elektrárňou. K tomu je vhodná detailnejšia analýza hodinovej spotreby zariadení v domácnosti.
Výsledkom analýzy sú informácie, kedy potrebujete/používate elektriku najčastejšie. Sú domácnosti, ktoré ju potrebujú od východu až po západ slnka. Niektorým sa hodí vyrábať od obeda do večera. V rámci týždňa je aj rozdiel v pracovný alebo víkendový deň. Je výhodou, keď si zmeníte režim v domácnosti podľa výroby elektrickej energie. Cez deň nie sme doma a slnko svieti, panely sú v prevádzke, ich vysoká účinnosť zabezpečuje maximálny príkon, vyrobenej elektrickej energie je na rozdávanie. Čo s tým, ako sa s tým vysporiadať?  Nie je to až také ťažké. Viete si naprogramovať napríklad pračku, sušičku aj umývačku na denný režim.  Máte klimatizáciu ? Interiér si môžete vychladiť počas dňa a nič vás to nebude stáť. Máte bazén ? Vyhrejte si ho zadarmo počas dňa ak treba. Možno veľa z vás má doma rôzne iné zariadenia na záhrade, ktorých prevádzka môže byť zdarma.

Hodinová spotreba

Skúste si urobiť v rámci kalendárneho týždňa štatistiku spotreby elektriky v priebehu dňa. Odčítajte si na hodinách hodinovú, dvojhodinovú či poldňovú prípadne dennú reálnu spotrebu. Po pár meraniach sa vám bude rysovať dôležitý parameter. Spotreba elektriky, ktorú reálne potrebujete zabezpečiť ideálne vyrobiť fotovoltickými panelmi. Podľa tohto parametru vieme navrhnúť potrebný výkon, ktorý budú fotovoltické panely vyrábať samozrejme v závislosti od externých podmienok.

Zistíte, že máte hodinovú spotrebu priemernú 2kWh, alebo maximálnu 4kWh.  Môžeme si povedať, mne stačí pokryť priemernú spotrebu 2kW, tak namontujeme 6 panelov, alebo namontujeme 12 panelov a pokryjeme maximálnu okamžitú spotrebu. Ak vyrobíme viacej, ako potrebujeme nevadí. Takáto elektrika nám pôjde do virtuálnej batérie, ktorá sa dá neskôr využiť. Záver tohto je, že čím viacej informácii od vás dostaneme, tým lepšie a efektívnejšie vám dokážeme navrhnúť efektívny počet fotovoltických panelov. Preto je tak dôležitá osobná konzultácia pre spracovaním cenovej ponuky.

Ceny fotovoltaiky – naša ponuka

Na osobnej obhliadke zozbierame potrebné informácie a tie použijeme, ako korektný podklad pre ideálny návrh a vypracovanie cenovej ponuky na zrealizovanie malej elektrárne s maximálnym výkonom fotovoltických panelov o výkone do 10kWp. Predmetom cenovej ponuky od našej firmy MDM group s.r.o. je fotovoltický systém do nemeckého  známeho a spoľahlivého výrobcu Viessmann. Počet fotovoltických panelov Vitovolt závisí od požadovaného výkonu. Ďalším dôležitým prvkom je menič. V našej ponuke máme jednofázové a trojfázové meniče od výrobcu Huawei a Solax. Je dôležité použiť tie, ktoré sú schválene distribučnou spoločnosťou. Nemusí platiť, že tie ktoré sú schválené napríklad v stredoslovenskej je možné použiť v západoslovenskej. Predmetom kompletnej dodávky čiže aj cenovej ponuky je certifikovaná montážna konzola pre rovné, tak aj pre šikmé strechy, ale aj dôležité AC a DC skrinky,. Súčasťou balíka našich služieb je aj zabezpečenie realizačného projektu a revíznej správy.  Tieto dôležité dokumenty sú tiež súčasťou cenovej ponuky. Naša ponuka je komlexná. Zákazník sa nemusí takmer o nič starať. Veríme, že zákazník ocení zabezpečenie potrebných dokumentov, aj keď to niečo stojí, ale nemusí tomu venovať drahocenný čas a tak či tak by ho to stálo tiež peniaze.

Termín montáže fotovoltiky

Spracovanú cenovú ponuku vám zašleme mailom. Radi privítame vašu spätnú väzbu prípadne zodpovieme ďalšie otázky. Už vám nič nebráni k tomu, aby ste si na základe cenovej ponuky objednali dodanie a realizáciu fotovoltických panelov Vitovolt od Viessmann. Ak ešte váhate, tak doporučujeme sa s vašim konečným rozhodnutím tak trochu poponáhlať.

Končí sa obdobie zimy, obdobie kedy je využitie fotovoltiky najmenej účinnejšie. Blíži sa obdobie, kedy bude viacej slnečných lúčov a dokážeme naplno vyrábať vlastnú elektrickú energiu. Tak na čo čakať? Je dôležité spomenúť, že celý proces od uzavretia objednávky po odovzdanie diela netrvá týžden , alebo dva. Samotná byrokracia od podania prvých žiadostí až po spustenie nových štvorquadrátových hodín môže trvať aj 3 mesiace v závislosti od konania dodávateľa elektrickej energie. Je preto pre vás lepšie, ak uvažujete s realizáciou takéhoto projektu doporučujeme neváhať , ale čo najskôr nás osloviť. Čím skorej začneme, tým skôr budete vyrábať a používať vlastnú elektrickú energiu.

Radi vás navštívime, poradíme a zrealizujeme!