Sezóna teplých nocí a ešte teplejších dní je predo dvermi. Mnohokrát jedinou možnosťou, ako cez deň stráviť príjemný čas v interiéri a v noci sa kvalitne vyspať je práve klimatizácia. Jej primárnym účelom je vzduch v interiéri ochladiť a teplo odviesť von. Moderné klimatizácie však toho v súčasnosti dokážu už oveľa viac. Vzduch zohrievajú, filtrujú, zbavujú vzduch nežiaducej vlhkosti či mikroorganizmov… Na trhu ich je obrovské množstvo a ceny klimatizácii sa líšia v závislosti od výbavy a funkcionality, energetickej efektivity, dizajnu, typu… Tie základné si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Základné rozdelenie klimatizácií

Klimatizácie sa vo všeobecnosti delia podľa počtu vnútorných jednotiek, podľa priestorových možností, funkcionality a dizajnu. Z konštrukčného hľadiska delíme klimatizácie:

  • Podľa počtu vnútorných jednotiek – mono-split, multi-split. Pri oboch druhoch je vonkajšia klimatizačná jednotka iba jedna.
  • Podľa typov vnútorných jednotiek – nástenné, kanálové, kazetové klimatizácie, podstropné a parapetné klimatizácie.

Poznáme aj menej nákladný druh klimatizácie, ktorou je mobilná klimatizácia. Pri tej nie je potrebný žiaden stavebný zásah či náročná montáž klimatizácie, je možné ju presúvať z miestnosti do miestnosti, pričom odvod teplého vzduchu je zabezpečený hadicou vyvedenou cez okno či balkón – čo je samo o sebe dosť veľký problém. Treba však brať na vedomie, že tieto druhy klimatizácií bývajú oveľa hlučnejšie, taktiež menej účinné a treba sa postarať o odvod kondenzátu.

Počet vnútorných klimatizačných jednotiek

Väčšina klimatizácií sa skladá z dvoch častí – vnútornej a vonkajšej jednotky, ktoré nazývame aj split jednotky.
Vonkajšia jednotka býva viditeľná na fasádach domov či bytov a vnútorná (výparník) je umiestnený vo vnútri budovy, koluje v nej chladivo meniace svoje skupenstvo z kvapalného na plynné. Odparovanie spôsobuje znižovanie teploty chladiaceho média, pričom z miestnosti je teplo odoberané cez ventilátorom hnaný ochladzovaný vzduch. Táto odparovacia reakcia odoberá teplo z miestnosti.

Pri mono-split klimatizácii ide o menšiu variantu, ktorá je určená do priestorov s potrebou chladenia iba jednej miestnosti. K vonkajšej jednotke je pripojená iba jedna vnútorná, čo vyplýva aj z názvu mono-split.

Pri multi-split klimatizácií nepozorujeme prílišnú odlišnosť od mono-splitovej. Rozdiel je len v tom, že na vonkajšiu jednotku je napojených viac vnútorných jednotiek rozdelených do miestností, pričom vnútorné jednotky sú nastaviteľné a ovládateľné individuálne. Je to ideálne riešenie ak chcete klimatizáciu do domu.

Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou sa zvyčajne pohybuje od približne 15 metrov do 30 metrov. Je dôležité si uvedomiť, že príliš veľká vzdialenosť medzi jednotkami môže mať vplyv na efektivitu a výkon klimatizácie.
Zjednodušene povedané, mono-split je vhodný do menších bytových jednotiek a kancelárií, pričom multi-split sa hodí do rodinných domov, veľkých bytov alebo polyfunkčných objektov.

Typy vnútorných klimatizačných jednotiek

Nástenné klimatizácie

Jeden z najobľúbenejších typov vnútornej klimatizačnej jednotky najmä z hľadiska dizajnovej variability a farebnosti. Bývajú umiestnené vo vyššej časti zvislej steny.

Kanálové klimatizácie

Pri týchto klimatizáciách idú dizajnové požiadavky bokom, pretože zväčša bývajú ukryté v sadrokartónovom podklade. Z celej klimatizačnej jednotky vidieť iba nasávaciu a výfukovú mriežku. Základný princíp je nasatie vzduchu cez nasávacie kanály, chladenie a jeho následné vrátenie späť do miestnosti cez vzduchovody.

Kazetové klimatizácie

Tieto typy klimatizácii zväčša vidíme v hoteloch či reštauráciách. Inštalujú sa pod strop a sú ideálne do miestností s vysokým stropom. Ich výhodou je možnosť napojenia na prívod čerstvého vzduchu.

Podstropné klimatizácie

Tieto zariadenia sú výsadou priestorov s vysokými stropmi s potrebou veľkého výkonu. Môžeme ich vidieť vo výrobných halách či väčších predajniach, kde nie je dostatok miesta pod sadrokartónovým stropom.

Parapetné klimatizácie

Vhodné do priestorov, kde je málo miesta, prípadne do priestorov, v ktorých nie je možné nainštalovať nástennú klimatizačnú jednotku. Sú umiestnené pod oknom a môžu sa využiť aj ako náhrada klasických vykurovacích radiátorov. O ich výkon však nie je núdza, dokážu priestor dokonale vychladiť aj vo vysokých teplotách.

Účinnosť klimatizácie pri chladení a kúrení – SEER / SCOP

SEER a SCOP sú dva ukazovatele, ktoré slúžia na meranie účinnosti klimatizačných systémov a tepelných čerpadiel.
SEER je ukazovateľ účinnosti chladenia klimatizačných systémov. Udáva pomer chladiacej kapacity systému k spotrebe energie počas celej chladiacej sezóny. Vyšší SEER znamená vyššiu účinnosť a lepšiu energetickú efektívnosť.
SCOP je ukazovateľ účinnosti ohrevu tepelných čerpadiel. Podobne ako SEER, SCOP udáva pomer tepelnej kapacity k spotrebe energie, ale v ohrevovom režime počas celej vykurovacej sezóny. Vyšší SCOP znamená lepšiu účinnosť a vyššiu energetickú efektívnosť v ohrevovom režime.

Ktoré chladivo v klimatizácii?

Kvalitné klimatizácie dnes používajú chladivo R-32 a pri tepelných čerpadlách stále viac vidieť R-290, čo je vlastne propan – aktuálne najekologickejšie chladivo. Tieto chladivá sa považujú za lepšie voči starším chladivám, ako je R-22, kvôli ich nižšiemu vplyvu na ozónovú vrstvu a nižšiemu potenciálu globálneho otepľovania. Iné chladivo, ako tieto dve, v novej klimatizácii nechcite!

Ako vybrať klimatizáciu?

Pri výbere klimatizácie treba okrem finančných možností zvážiť zaručene rozdiely vo výkone, hlučnosti, spotrebe elektrickej energie, účinnosti SEER a SCOP (pri vykurovaní pozrieť do akej teploty pracuje a s akou efektivitou), funkcionalite (wifi, senzory, čistenie vzduchu) a v spôsobe odvádzania kondenzátu. Nezabúdajte na priestorové možnosti, aj keď nikdy nie je problém upraviť počet klimatizovaných miestností. Pri používaní klimatizácie dbajte na prechod z exteriéru do vychladeného interiéru, aby telo nezažívalo zbytočný teplotný šok – zároveň tak šetríte elektrickú energiu.

A na záver jedna dobrá rada – vždy si vyberte klimatizáciu od spoľahlivého lokálneho dodávateľa, pretože ako každé zariadenie, i toto si vyžaduje odbornú údržbu, záruku rýchleho servisu. Servis klimatizácie sa vám jeho zanedbaním môže ľahko predražiť.

Radi vás navštívime, poradíme a zrealizujeme! Alebo sa zastavte u nás v AFK Malacky na kávičku a radu.