Ukladanie elektrickej energie

Firma Viessmann, náš dodávateľ fotovoltických panelov a komplet príslušenstva pre realizáciu domácich slnečných elektrární, ponúka výrobu elektrickej energie takzvaných prebytkov do batérií, ale aj virtuálnej slnečnej batérie. Možno ste už tento termín zachytili. Aktuálne ponúkajú možnosti využitia prebytkov aj iný dodávatelia elektrickej energie.

Ukladanie do batérie je určite zaujímavé riešenie, ale zamyslime sa či je aj potrebné a výhodné. Kde sa nachádza Váš objekt? Dnes sú už v ponuke aj ostrovné systémy, ktoré ukladajú prebytky do týchto batérií. Dnes sú v ponuke aj mobilné domy, ktoré sú sebestačné. Ale tá sebestačnosť platí na pár dní. Keď fotovoltika nevyrába, dokážete byť nezávislí do času, kedy sa vám batérie nevybijú. Do batérie od Viessmann dokážeme uložiť maximálnu elektrickú energiu do 15 kWh. Poviete si, je to geniálne, takéto niečo si predstavujem. Súhlasím, pokiaľ vaše investície dovolia kúpu takéhoto riešenia.

Virtuálna batéria

Ale veď ja nepotrebujem byť nezávislý, ja nepotrebujem kupovať batérie, prečo vyhadzovať peniaze, keď môj dodávateľ ponúka aj virtuálnu batériu. Náš dodávateľ Viessmann umožní našim zákazníkom vyrobené prebytky ukladať neobmedzene. Je to veľká výhoda voči iným dodávateľom, ktorí umožňujú ukladanie do virtuálnej batérie s časovým obmedzením. V krátkej dobe príde ešte zaujímavejší projekt. Vaše prebytky, si budete môcť nie len bez časového obmedzenia uložiť do virtuálnej batérie, ale v prípade ak máte aj inú nehnuteľnosť si budete môcť nasmerovať tieto prebytky priamo do nej. Prebytky elektrickej energie sa vám vracajú vo forme lacnejšej elektriky. Áno nie je to zadarmo. Vami vyrobená elektrika áno, ale samotnú distribúciu treba zaplatiť. Čiže v súčte je lacnejšia.

Ročná spotreba

Nedávno ma oslovil známy, ktorému som dávnejšie doporučil realizáciu fotovoltických panelov. Čo si myslíte, zaujalo ho to? Jasné že nie. Každý si to musí sám zvážiť. Po čase som mu spomenul, že mi prišlo ročné vyúčtovanie od dodávateľa elektrickej energie. Spomenul som, že koľko som platil ročne v minulosti a koľko teraz. Na druhý deň mi zhrozený volal, že akú má ročnú spotrebu on. Jednoducho si ju konečne pozrel. Tak sme dlhšie rozoberali „kde sa to nabralo“  tepelné čerpadlo atď. Už asi tušíte čo nasledovalo. Áno, ideme montovať fotovoltické panely. Ešte riešime detaily, ako napríklad koľko panelov použiť, ako ich čo najideálnejšie umiestniť. Rozhodnutie koľko panelov použiť ovplyvňuje práve téma „ virtuálna batéria “. Ak použijeme viacej panelov, ako je potrebné, tak si budeme môcť prebytky ukladať do virtuálnej batérie. A ukladať si ju neobmedzene. Ak našu spotrebu nepokryje aktuálna výroba na streche, tak odoberáme elektrickú energiu zo siete, a takáto z našich prebytkov bude predsa lacnejšia.

 

V prípade záujmu nás neváhajte osloviť, radi poradíme, radi prídeme na obhliadku priamo ku vám. Tešíme sa na prípadnú spoluprácu.

kontakt – Klimatizacia.info