Určite je ešte veľa z vás, ktorí považujú možnosť kúrenia klimatizáciu za drahú variantu. Klimatizácia nám štandardne slúži na vychladenie priestoru v ktorom sa nachádzame, kde pracujeme. Klimatizáciou dokážeme priestor aj vykurovať. Napriek tomu, že na trhu sú klimatizácie s touto možnosťou už dlhší čas, je veľa zákazníkov, ktorí si myslia, že vykurovanie klimatizáciou sa nevyplatí. Ale opak je pravdou. Radi by sme vás aj týmto jednoduchým meraním spotreby presvedčili, alebo minimálne tento mýtus vyvrátili.

Spotreba elektrickej energie klimatizácie pri kúrení

Použili sme obľúbený a osvedčený model ECO od výrobcu Kaisai s vykurovacím výkonom 3,5kW. Vonkajšia jednotka s parametrom maximálny elektrický príkon 2,1kW. Meranie sme robili 17.11.2021. V exteriéri bolo po celý čas 5 stupňov Celzia. Priestor, ktorý sme vykurovali klimatizáciou bol lodný kontajner s izoláciou o hrúbke 100mm. Na začiatku merania bola interiérová teplota v kontajneri tiež 6 stupňov Celzia.

Po spustení klimatizácie išla takmer po celý čas na plno. V polovičnom čase meranie sme namerali spotrebu 2,6kW. Už toto meranie nám naznačilo, že vykurovanie, prípadne dokurovanie klimatizáciou je dobrá a lacná voľba. Tu vidíme výsledok celého merania. Po piatich hodinách bol interiér lodného kontajnera vyhriaty na 23 stupňov Celzia. Klimatizácia spotrebovala 4,8kW čo je 0,96kWh.

Pri cene 0,15 eur za 1kWh boli náklady na vykurovanie 70 centov. No čo poviete?

Skúsme si predstaviť nonstop režim. Klimatizácia iba dokuruje interiér na požadovanú teplotu. Vykurovací výkon je oveľa nižší, ako pri našom meraní. Áno je rozdiel aký priestor vykurujeme, ako je objekt zateplený. Pri takomto vykurovaní obytných priestorov ako bytov, kancelárii vychádzajú náklady na zanedbateľnú položku. Pri vykurovaní chát, skladových priestorov, kde je tepelná izolácia slabšia a začiatok kúrenia si vyžaduje maximálny výkon vonkajšej jednotky je samozrejme spotreba vyššia.

Montáž klimatizácie v zime

Ale vráťme sa k nášmu meraniu. Myslím si, že ak ste doteraz váhali, či si zabezpečiť klimatizáciu na vykurovanie v prechodnom aj zimnom období, že sme vás presvedčili. Ak máte obavu, že či vám príde vôbec niekto namontovať klimatizáciu aj v zimnom období, tak je nemusíte mať.

Radi Vám poradíme pri výbere klimatizácie a v najbližšom voľnom termíne ju prídeme namontovať.